Kādēļ cenas kāzu foto pakalpojumiem ir tik daudz diskutēts jautājums

Kāzu fotogrāfs nereti tiek ieskaitīts visvairāk pārmaksāto darbu kategorijā ne tikai pie mums, bet arī visā pasaulē. Pēc kāzu fotogrāfa seko lidmašīnu piloti, juristi, pop zvaigznes, ķirurgi un Wall Street brokeri. Daudzu profesiju pārstāvjiem pārmaksā tādēļ, ka ir lietas, kuras patērētājs neuzdrošinās apšaubīt. Piemēram, ne katrs grib uzticēt savu dzīvību nepietiekami kvalificētam avio pilotam vai ķirurgam, vai arī algot lētu nezināmas reputācijas fotogrāfu pēc sludinājuma, lai iemūžinātu notikumu, kas ir tikai vienreiz mūžā un ko nevar atkārtot pēc nedēļas, ja fotokamera salūzt. Tāpat cilvēki ir kā apburti uz slaveniem vārdiem un zīmoliem un uzskata, ka bilde kļūst daudz vērtīgāka, ja zem tās parakstījies slavens, sabiedrībā atpazīstams fotogrāfs. Runājot par kāzu foto, nereti tiek piedzīvota vilšanās, jo galarezultāts bieži vien neatbilst solījumiem interneta mājas lapā, kur skaisti izveidotajā portfolio ir ievietotas labākās bildes, nevis tādas, ko jaunlaulātie parasti saņem diskā. Jaunais pāris samaksā prasīto summu, bet rezultātā saņem kā no fabrikas konveijera štancētas bildes, nevis ar odziņu, kā tika solīts. Bet uz jautājumu, kāda būtu adekvāta kāzu foto pakalpojumu cena, neviens nevarēs dot viennozīmīgu atbildi. No vienas puses, fotografēšana prasa lielus ieguldījumus gan zināšanu, gan materiālā jomā. No otras puses, lai fotogrāfija būtu baudāma, lai tai būtu sava "dvēsele", nav nozīmes tehnikai un aprīkojumam. Pat ar mobilo telefonu var iegūt neatkārtojamu kadru.

Cik tad īsti maksā fotogrāfs kāzās?
Nevar pārmest to, ka daudziem tiešām rodas ispaids, ka cenas ir uzpūstas un neadekvātas piedāvātajam pakalpojumam. Lūk, visspilgtākais pārpratuma piemērs, citēts no portāla calis.lv:

"Es esmu līgava, kas šo vasaru vēlas precēties, bet joprojām neesmu atradusi labu fotogrāfu. Jūs jautāsiet kāpēc? Tāpēc ka vārds "kāzas" uzreiz ļauj fotogrāfam prasīt 300Ls par kāzu bildēm. Tāpēc, ka neviens nesvinēs kāzas bez fotogrāfa. Visi ir spiesti maksāt kāzu fotogrāfiem tik cik tie pateikt, jo citas izejas vienkārši nav! Viņi vienkārši izspiež naudu no mums! Kāpēc , tad kad Tu gribi apprecēties, tas Tev prasa kā minimums vairākus tūkstošus latu? Kāpēc šim brīnišķajam notikumam jākrāj vairāki gadi?!
Tas taču ir tik elementāri! Paņem fotoaparātu, paskraidi vienu dienu foršā tusiņā ar viesiem un jaunajiem un par dienas darbu saņem veselus 300Ls, pie tam Tevi vēl pabaro par brīvu. Parastie mirstīgie ir spiesti strādāt veselu mēnesi pat ja ne divus, lai nopelnītu 300Ls. Tas ir gandrīz 30Ls stundā! Šis fakts padara mani traku, ka esmu bezizejas stāvoklī.
Es runāju ne tikai no sevis, bet arī citu līgavu vārdā, kas uzskata, ka tiek krāptas un maksā nepārmērīgu lielu naudas summu par kāzu fotografēšanu. Varbūt te atradīsies kāds labs fotogrāfs ar labām bildēm un prasīs lētāk, lai sabildētu manas kāzas ?"


Pirmajā brīdī sašutums liekas pamatots, jo izskatās tik vienkārši. Jebkurš, kam nav slinkums, varot paņemt fotoaparātu, paskraidīt vienu dienu, par velti paēst un saņemt veselus 300 Ls (426 EUR)!

Tas, ka fotogrāfs paskraida ar kameru, ir tikai redzamā darba daļa, kas pēc daudziem veiktajiem pētījumiem sastāda 10-20% no visa fotogrāfa patērētā laika. Lai profesionālis varētu tā "vienkārši paskraidīt" ar kameru, neviens nav iedomājies par aisberga neredzamo daļu. Fotogrāfa investīcijas pirms tam patiesībā var izveidoties diezgan ievērojamas. Kārtīgs meistars labprāt izmanto sev visērtākos instrumentus, tādus, kas netraucē strādāt un nesabojā gala rezultātu. Profesionāli rīki parasti visās profesijās ir dārgi. Protams, īsts meistars darbu var paveikt pie jebkuriem apstākļiem un ar jebkuriem tehniskajiem līdzekļiem, bet šādā gadījumā lomu var nospēlēt nejaušības un it kā neparedzēti apstākļi, tādēļ nopietns kāzu fotogrāfs līdzi ņem divas fotokameras, vairākus objektīvus, jo ja viens komplekts ieziet no ierindas, tad ir rezerves komplekts. Bet cits, kas aizņemies vai iznomājis foto aprīkojumu, lai ielēktu vieglas peļņas "vilcienā", vienreiz varbūt paveiksies un pus līdz labi safotografēs, nākamreiz būs pakļauts ļaunajam "liktenim", kaut kas noies greizi vissvarīgākajā brīdī, vai arī visas smukās bildes būs pagalam, jo lēta vai nezināmas izcelsmes atmiņas kartes atteiksies "sadarboties" un tml. Tādēļ vēlams nodrošināties ar tādu foto tehniku, kas nepievils, un tas prasa prāvas investīcijas. Tāpat, strādājot ar vislabāko tehniku, fotogrāfs nav sasaistīts ar tehniskiem ierobežojumiem, bet brīvāks gan radošajā izpausmē, gan tehniskā ziņā, jo kameras precizitāte un ātrums ļauj fotogrāfam nepalaist "vējā" svarīgus mirkļus. Ko līdz talants, ja visu kāzu laiku jāpavada bakstoties un knibinoties gar fotoaparātu, lai "pierunātu" to funkcionēt tā, kā nepieciešams. Tas ir iemesls, kādēļ ar atbildības sajūtu apveltīts fotogrāfs neekonomē uz tehniku un uz kāzu rēķina.

Lūdzu nepārprotiet, šis raksts nav dārgas un šikas foto tehnikas slavinājums, bet vairāk kā apliecinājums tam, ka fotogrāfs cenšas padarīt savu darbu cik vien labi iespējams, arvien cenšoties iegūt savā arsenālā vislabāko un pilnīgāko aprīkojumu, lai Jūsu kāzas tiktu iemūžinātas pēc vislabākās sirdsapziņas, nevis ātri, labi un lēti.

Lai varētu gūt priekšstatu, kā veidojas foto pakalpojumu cenas, minēšu konkrētus skaitļus savam standarta komplektam (kas nebūt nav pats dārgākais).
- Canon EOS-1D X Mark II body (kamera bez objektīva) - 6300 EUR
- Canon EOS 5D Mark IV body (kamera bez objektīva) - 3900 EUR
- Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM - 1800 EUR
- Canon EF 35mm f/1.4L II USM - 1900 EUR
- Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM - 845 EUR
- 3 zibspuldzes Canon Speedlite 600EX-RT - 480 EUR x3 = 1440 EUR
- transmiters Canon ST-E3-RT - 290 EUR
- atmiņas karte CFast 2.0 128GB 3600x Professional Lexar - 243 EUR
- atmiņas karte Sandisk Extreme Pro CompactFlash 64GB 160MB/s UDMA 7 - 110 EUR
- atmiņas karte Lexar 128GB Professional 1000X SDHC UHS-II - 80 EUR
- atmiņas karte Lexar 256GB Professional 1000X SDHC UHS-II - 164 EUR
- Nissin Power Pack PS 8 - 150 EUR x2 + rezerves baterija 84 EUR = 384 EUR
- 2 papildus orģinālās Canon LP-E19 baterijas - 142 EUR x2 = 284 EUR
- 2 papildus orģinālās Canon LP-E6 baterijas - 60 EUR x2 = 120 EUR
Tālāk vairs neturpināšu sarakstu ar pārējiem aksesuāriem, kā AA akumulātori vismaz 6 komplekti + 2-3 lādētāji, statīvi, softboksi, dažādi gaismas modifikātori un tamlīdzīgi it kā sīkumi, bet kas kopā sastāda ne vienu vien simtu eiro.

Tātad minimālais komplekts kāzu fotografēšanai man izmaksā: 17860 EUR
Fotografējot kāzas par 100 eiro, 17860 EUR ieguldījumu varētu atpelnīt apmēram 9-10 gados, bet tehnika būtu pilnīgi nolietota, vairākkārt remontēta un norakstāma un jāsāk formēt kredīts jaunam aprīkojumam. Pat ja honorārs par kāzu fotografēšanu ir 200 eiro, tad parēķiniet paši, fotogrāfs strādā zem pašizmaksas, vai arī viņam jāstrādā vēl divos darbos, piem. par naktssargu, sētnieku utml. Šis ir viens no iemesliem, kādēļ daudzi fotogrāfi nesteidzas rezervēt datumus uz neliela apjoma darbiem (tikai ceremonija), jo atpelnīt savus ieguldījumus vislielākās cerības ir fotografējot "lielas" kāzas.

Nedrīkst aizmirst, ka šo gadu laikā, kamēr tiek atpelnīts foto aprīkojums, cilvēciskai būtnei ir arī jāpatērē pārtika, jānorēķinās par komunālajiem maksājumiem, jāmaksā īre (vai hipotekārais kredīts), ja nedzīvo pie mammas vai mežā zem egles:)

Augstāk minētais ir tikai redzamā izdevumu daļa - tas, ko Jūs varat redzēt, kad ierodas fotogrāfs. Neredzamā var būt vismaz 3 reizes lielāka. Varbūt neticēsiet, bet pie fotogrāfa profesionālajiem izdevumiem jāpieskaita arī dators un monitors. Piemēram taupīgi nokomplektēts dators par 600 eiro it kā būs derīgs, lai strādātu ar tādu programmu, kā Lightroom CC, bet darbs ar RAW bildēm notiks pārāk lēni un rūpīgāka katras bildes apstrāde var tikt apdraudēta, jo fotogrāfam ir jāfotografē, nevis dienām un naktīm jāsēž pie datora. Laiks ir nauda, kā saka biznesmeņi:)
Tāpat svarīga lieta ir monitors. Tāds, kas ataino pareizas krāsas, nav nopērkams par pāris simtiem, profesionālo monitoru cenas sākas no 2000 eiro. Jāpieskaita arī datora cietie diski arhīvu veidošanai, interneta izmaksas, ne tikai mājas lapas izstrāde, bet arī par mājas lapas hostingu daudziem ir jāmaksā ik mēnesi utt.
Ne mazāk svarīgs ir savs auto. Pieņemot, ka tas jau ir agrāk iegādāts un netiek maksāts kredīts, tad par tekošajām ekspluatācijas izmaksām nevienam nav jāatgādina - katrs, kurš kaut reizi iegriezies autoserisā, labi zina, kādas summas tur tiek atstātas.

Ir arī tāda lieta, kā izglītība, bez kuras neviens amatnieks nevar iztikt un kas arī maksā naudu. Piemēram, lai pabeigtu www.fotoskola.lv, apmeklētu meistarklases, ar vienu tūkstoti eiro vien nepietiks, neskaitot pašmācībā patērēto laiku un nepārtraukto pilnveidošanos un eksperimentus. Profesionāls fotogrāfs domā arī par savu izaugsmi un arvien turpina izglītoties un apgūt jaunāko aprīkojumu un tehnoloģijas. Jāparedz kāda peļņas daļa arī attīstībai un jaunu tehnoloģiju apguvei, ja negrib būt vienas dienas fotogrāfs.
Tādiem, kā ši raksta autors, kas sāka fotografēt pagājušajā gadsimtā, ne mazums līdzekļu aizgāja fotofilmās, jo toreiz par digitālajiem fotoaparātiem varēja uzzināt tikai no zinātniskās fantastikas publikācijām. Rezultātu toreiz nevarēja uzreiz apskatīt kameras displejā, vispirms bija jāattīsta foto filma un jāizgatavo fotogrāfijas uz papīra, tikai tad varēja uzzināt, kāda bilde sanākusi. Fotofilmām nācās iztērēt simtiem latu. Sieva čīkstēja, ka visu naudu izmetu saviem foto rīkiem, bet vienmēr mierināja doma, ka kādreiz to visu atpelnīšu.

Savus aprēķinus ir veicis arī viens no slavenākajiem Latvijas kāzu fotogrāfiem. Lai varētu kvalitatīvi padarīt darbu, viņam bija nepieciešams investēt aptuveni 25000 Ls (ap 35000 eiro). Sīkāk par visu izdevumu uzskaitījumu var izlasīt blogā blog.andreart.lv. Aprēķinos nebūt netiek izmantoti kaprīza super fotogrāfa uzpūsti skaitļi par nezin kādu tur miljoniem vērtu brīnumtehniku, kuru viņš jau ar divām kāzām grib veikli atpelnīt, kā es to personīgi esmu uzklausījis.
Savukārt tādai tēmām, kā datorprogrammas izmaksām, labāk vispār nepieskarties. Ja kāds izmanto licenzētu Photoshop vai Lightroom programmatūru vai pat maksā nodokļus, tad ar savām cenām var arī nebūt konkurētspējīgs ne tikai vienas dienas "foto mākslinieku", bet arī citu amatnieku vidū. Tādēļ uz jautājumu, vai fotogrāfu pakalpojumi ir pārmaksāti, viennozīmīgi atbildēt par visiem Latvijas fotografāfiem nav iespējams.

Vai joprojām teiksiet, ka fotogrāfs kāzās tikai paspaida pogu un saņem neadekvāti lielu atalgojumu par neko?

Beigu beigās, kāda tad ir godīga kāzu foto cena?
Mūsdienās daudziem liekas, ka fotografēt kāzās nozīmē gūt vieglu peļņu neko daudz nenopūloties, bet neviens neņem vērā kādi ir izdevumi, lai šādu pakalpojumu varētu kvalitatīvi nodrošināt. Daudzi tajā iesaistās, neaprēķinot īstās izmaksas un cer viegli "uzvārīties". Bet foto pakalpojumu nodrošināšana ir tāda pat uzņēmējdarbība, kā visi citi veidi, kur izdevumiem un ienākumiem jābūt līdzvērtīgiem.
Manuprāt godīga kāzu foto cena ir proporcionāla summai, ko fotogrāfs ir ieguldījis savā biznesā. Es neesmu ieguldījis ap 40000 eiro, kā Andrejs Zavadskis, tādēļ par saviem pakalpojumiem neprasu tik pat, cik Andrejs vai Jānis Ratnieks vai kads cits ar sen iemantotu reputāciju un garu bārdu:) Tad mana prasītā cena nebūtu godīga.

Tad kāds ir risinājums dilemmai: netaupīt uz foto pakalpojumu rēķina, vai paļauties uz veiksmi un eksperimentēt?
Ļoti bieži ir dzirdami jautājumi: kādas ir kāzu foto cenas? Galvenās tēmas blogos un forumos: Gatavošanās kāzām - Cik izmaksā kāzas? Cik maksā fotogrāfs? Iesakiet fotogrāfu par nelielām cenām, kas neprasa dārgi utt.
Tas nozīmē, ka kāzas un to izmaksas, ģimenes budžets ir sasāpējis jautājums katram, kas gatavojas doties laulības ostā.
Protams, nav tālu no patiesības doma, ka tos neatkārtojamos īpašos mirkļus var noķert arī viesi ar telefoniem. Tādi piemēri ir bijuši, to apstrīdēt nevar. Bet vai kāds var dot garantiju, ka tas ta notiks Jūsu kāzās? Viesi kāzās atpūšas un izbauda notikumu, dažreiz pafotogafē, bet pārsvarā "tusē" un neiespringst, tādēļ, ja nepaveicas, jaunais pāris nopietni riskē palikt bez sakarīgām bildēm: kaut kas varbūt tiks nofotografēts, kaut kas netiks - neviens garantiju nedos un arī prasīt atbildību no viesiem nebūs īsti labi.
Daudziem ir vienalga, ar kādu tehniku fotogrāfs fotografē, ar ko ir atbraucis, cik slavenu zīmolu apģērbi viņam ir mugurā. Nereti pasūtītājam interesē tikai bildes, vai tur ir emocijas, asaras, prieki, laime, bet no otras puses, ja fotogrāfs, kas mīl savu darbu un grib visu izdarīt pēc piespējas labāk, investējis profesionālā foto tehnikā un fotografē kāzas par 100 eiro, tad viņš patiesībā darbojas sava prieka pēc un lai varētu nodrošināt fotografēšanu Jūsu kāzās, jāstrādā vēl kādā citā darbā.
Katram pašam atliek izlemt, cik lielu summu ir gatavi atvēlēt, izvērtēt savas vēlmes un finansiālās iespējas.
Vēl pēdējais citāts no kāda portāla: ".. nu nebūtu kāzu fotogrāfu, kas prasa simtiem Ls, ja tauta būtu atkodusi, ka to pašu var izdarīt kaimiņš par polšu."

Par to, kāds ir vislabākais risinājums un izdevīgākie budžeta rāmji kāzu fotogrāfa izvēlē, necentīšos pārliecināt. Vai ekonomēt uz fotogrāfa un tērēt naudu limuzīnam, vai otrādi. Katrs pats ir brīvs izvēlēties prioritātes. Tikai jāpatur prātā, ka vadoties no interneta portfolio, kur kā likums izlasītas labākās bildes no vairākām kāzām, jūs nezināsiet, vai izdarat pareizo izvēli, jo tur vienmēr viss ir smuki prezentēts, ar nolūku pievilināt klientus. Patiesību lielākā daļa uzzina tikai tad, kad tiek saņemts gala rezultāts diskā vai zibatmiņā. Arī pazīstamu cilvēku rekomendācijas nav objektīvs informācijas avots, jo kas vienam patīk, tas citam liekās nekvalitatīvs un otrādi. Vieni būs priecīgi par visu, kam smukas krāsas un stilīgi sakrāsots fotošopā, citiem svarīgāks ir stāsts un emocijas. Arī fototehnikas uzskaitījums fotogrāfu mājas lapās nav galvenais. Manuprāt visieteicamākais būtu satikties klātienē un aplūkot pilnas kolekcijas vismaz no divām kāzām, kur var redzēt bildes no visas dienas, nevis atlasītas dažas smukākās no tām kāzām, kad paveicās noķert kādu veiksmīgu kadru.

Kā samazināt kāzu budžetu?
Viena no iespējām ietaupīt uz kāzu rīkošanu ir plānot kāzas mazāk populāros datumos vai ārpus sezonas. Vasaras mēnešos, sestdienās daudzi fotogrāfi atsakās fotografēt tikai 1-2 stundas, kad viņu var paņemt cits pāris uz visu dienu. Tāpat iespējams, ka lielākā daļa datumu jau aizņemti un nebūs no kā izvēlēties. Piemēram, gandrīz viss augusts man jau ir rezervēts iepriekšējā gada rudenī. Ziemas mēnešos vai darba dienās ir pieejamākas viesu mājas, muzikanti un citi pakalpojumi, tādēļ var mēģināt vienoties par mazākām un tāpat sapratīgām summām, nekā tas būtu augustā un citu vasaras mēnešu nedēļas nogalēs.
Labas kāzu rīkošanas vietas ir parki, publiskie dārzi. To noteikti var atļauties ikviens, ja nevēlas maksāt par viesu namu. Bez tam, parkos var sarīkot lieliskas foto sesijas.
Dārga limuzīna vietā izmantojiet savu automašīnu vai aizņemieties no kāda drauga vai radinieka.

Ja ir kādi jautājumi vai vēlies noskaidrot, vai Tavs kāzu datums ir brīvs, zvani Mārim: 29222987www.maris.lv